Blog

BÓLE MIGRENOWE DIETA I ZALECENIA

Bóle migrenowe - dieta i zalecenia

NA CO UWAŻAĆ:

  • produkty spożywcze zawierające tyraminę: sery dojrzewające i pleśniowe (cheddar, brie, blue, mozzarella, feta, parmezan, ementaler, roquefort i inne), anchois, wątróbka i inne podroby, przejrzałe banany, przetwory sojowe, niektóre wędliny, czekolada, piwo;

  • produkty zawierające fenyloetyloaminę : czerwone wino, czekolada,

  • produkty zawierające azotan sodu, glutaminian sodu, słodziki.

Witamina D - a zdrowie

Witamina D - a zdrowie

Niedobory witaminy D w naszej ubogiej w słońce szerokości geograficznej są bardzo częste. Brak witaminy D w organizmie może pociągać ze sobą poważne konsekwencje, sięgające daleko poza nieprawidłowy rozwój kośćca.

Witamina D jest zarówno składnikiem odżywczym jak i hormonem. Odpowiada za prawidłowy rozwój tkanki kostnej, chroni komórki przed procesem nowotworowym, jest także kluczowym elementem bariery immunologicznej. Wiele tkanek posiada receptory dla witaminy D, stąd przyjmuje się, że nie wszystkie jej funkcje zostały dotąd poznane.

Jak zdrowo i smacznie grillować

Jak zdrowo i smacznie grillować

Sezon grillowi czas zacząć! Ale co grillować, żeby było zdrowo ale również smacznie? Nie jest to nic trudnego- wystarczy zastosować kilka zamienników w naszym stałym ogrodowym menu i spokojnie możemy celebrować czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi przy gęsto zastawionym stole:

-> wybieraj chude gatunki mięs bez skóry, np. pierś z kurczaka, udko, chude partie wieprzowiny lub wołowiny (polędwica), unikaj tłustych kiełbas i tłustej wieprzowiny np. karkówki czy łopatki,

  • grillowana karkówka (porcja ok.60 g) – 233 kcal

Zdrowe nawyki żywieniowe nastolatków

Zdrowe nawyki żywieniowe nastolatków

Okres dojrzewania to czas szybkiego wzrostu i rozwoju. To również czas mający znaczenie dla osiągnięcia wzorców praktykowanych przez kolejne lata. Odpowiednio zbilansowana dieta jest więc ważna, by nastolatek prawidłowo się rozwijał i był zdrowy zarówno w okresie młodości, jak i w wieku dorosłym.

Okres dorastania a dieta

Zespół nieszczelnego (cieknącego) jelita - przyczyny, objawy, leczenie

Zespół nieszczelnego (cieknącego) jelita - przyczyny, objawy, leczenie

Obecnie z problemami żołądkowo- jelitowymi o różnym nasileniu boryka się większość dorosłych, a nie rzadko także dzieci. Powszechne są biegunki, zaparcia, wzdęcia, gazy, ale także bóle głowy czy alergie. Nie każdy lekarz jest w stanie trafnie wskazać przyczynę tych i czy innych zaburzeń. A mogą one wynikać z tzw. nieszczelnego/ cieknącego jelita.

Jak jeść w święta Wielkiej Nocy? - porady i przepisy

Co jeść w Wielkanoc aby nie przytyć - porady i przepisy

Czy można przetrwać Wielkanoc bez kłopotów żołądkowych czy dodatkowych kilogramów, a wcale nie rezygnować z tradycyjnych dań- można! Wystarczy, że lekko odmienimy tradycyjną świąteczną kuchnię bogatą w dania tłuste i przepełnione cukrem desery- lekko „odchudzimy” menu, wykorzystamy zamienniki i do starych, sprawdzonych przepisów dodamy nieco nowości. W ten sposób nasze potrawy nie stracą nic ze swojego unikalnego smaku, a uratujemy siebie i bliskich przed dodatkową oponką.